Znamy już termin ogłoszenia wyroku przez TK w sprawie nowelizacji ustawy o IPN

Warszawa

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego poinformowano o terminie ogłoszenia wyroku w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy. Wniosek dotyczy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, a jego termin został wyznaczony na 17 stycznia 2019 roku.

Orzeczenie w sprawie nowelizacji ustawy o IPN ma zostać ogłoszone 17 stycznia 2019 roku o 10:30. Nad sprawą pracuje w Trybunale Konstytucyjnym piątka sędziów. Przewodniczącą jest prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia Andrzej Zielonacki. Pozostali sędziowie, którzy zajmują się sprawą są to: Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński.

Na rmf24.pl czytamy, że styczniową nowelizację ustawy o IPN prezydent Andrzej Duda podpisał w lutym i jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją wprowadzonego tą nowelizacją art. 55a oraz zmian w art. 1 i dodanego art. 2a. Nowelizacja weszła w życie 1 marca.

Kolejna ustawa o IPN została w czerwcu uchwalona przez Sejm, zaakceptowana przez Senat oraz podpisana przez prezydenta. W  życie weszła już w połowie lipca.

Ustawa uchyla wprowadzone styczniową nowelizacją tej ustawy artykuły: 55a, groźba kary grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, głoszącego, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

Źródło: rmf24.pl

Opublikowane: Grudzień 6th, 2018 9:03 am