Zmasowany atak Baszara al-Asada na Gutę: wyjaśniamy konflikt [ANALIZA]

syria1

Położona na wschodnich przedmieściach Damaszku Guta (Ghouta) stała się od kilku dni celem zintensyfikowanej ofensywy lotnictwa reżimu Baszara al-Asada, wspieranego przez samoloty rosyjskie. W ciągu zaledwie 9 dni wzmożonych nalotów zginęło co najmniej 500 osób, zniszczono sześć szpitali i placówek medycznych.

Enklawa Guta jest jedną z ostatnich ostoi syryjskiej opozycji. W silnie zurbanizowanym regionie, położonym w strategicznej bliskości od stołecznego Damaszku, przebywa ok. 400 tys. osób. Od 2013 r. Guta pozostaje oblężona przez syryjską armię, a sytuacja humanitarna z każdym miesiącem się pogarsza. Ostatnie wydarzenia pokazują, że będący na fali wznoszącej Asad postanowił w końcu rozprawić się z bojownikami w enklawie, kpiąc z decyzji społeczności międzynarodowej nawołującej do natychmiastowego rozejmu.

Zatem od 19 lutego trwają intensywne bombardowania lotnictwa syryjskiego wspomaganego przez Rosjan oraz z użyciem artylerii, mimo iż Guta jest jedną z tzw. "stref deeskalacji" ustalonych przez trioRosja-Turcja-Iran. Na mocy ustaleń tej trójki zaangażowanej w syryjski konflikt strony zobowiązywały się nie przeprowadzać nalotów na obszary "stref".

Ataki uzupełniane są bronią chemiczną - odnotowano kolejny raz narażenie ludności cywilnej na chlor. To właśnie na przykładzie Guty świat miał najdokładniejszą okazję obserwować skutki użycia broni chemicznej. Kiedy w 2013 r. na przedmieściach Damaszku pojawił się gaz bojowy sarin, w krótkim czasie śmierć poniosło nawet 1,5 tys. osób.

Po kilku dniach ataku Rada Bezpieczeństwa ONZ próbowała podjąć kroki zmierzające do wprowadzenia zawieszenia broni w regionie. Rosja, jako stały członek Rady z prawem weta, nie dawała się jednak przekonać i długo odwlekała głosowanie. W końcu w ub. sobotę 24 lutego na wniosek Szwecji i Kuwejtu RB przegłosowała rezolucję nakazującą wprowadzenie natychmiastowego zawieszenia broni w kraju na 30 dni.

Niewiele to jednak dało, gdyż naloty trwają nadal. Dopiero dziś, 27 lutego, prezydent Rosji Władimir Putin zarządził codzienne, zaledwie 5-godzinną "humanitarną pauzę" w godz. 9-14. Nawet to nie zatrzymało przemocy - w czasie trwania zawieszenia broni zginęło co najmniej 5 osób.

Wśród syryjskiej opozycji krytycy prezydenta Rosji mówią o beznadziejnym wyborze, jaki dał im Putin. Mogą albo spróbować opuścić Gutę przez tzw. korytarze humanitarne, gdzie jako "zdrajcy" będą narażeni na ataki fundamentalistycznej opozycji pokroju Dżajsz al-Islam czy Fajlak ar-Rahman, albo zostać i zginąć z rąk bomb i gazu bojowego Asada. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres podsumował wczoraj wydarzenia w Gucie, nazywając je "piekłem na ziemi".

Przykład Guty dowodzi, że wojna w Syrii wcale się nie skończyła, choć pokonano ISIS. Dziś wydaje się jednak niemal pewne, że Baszar al-Asad przynajmniej częściowo wyjdzie z wojny zwycięsko. Islamistyczne bojówki opozycyjne od dawna są w odwrocie i skupiają się w kilku enklawach w zachodniej Syrii.

Wciąż istnieje ryzyko - wynikające ze wzrostu wpływów Iranu w Syrii (a także Libanie) - otwartego zaangażowania się w konflikt Izraela. Starcie izraelsko-irańskie mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego Bliskiego Wschodu. Jak dotąd dochodzi do sporadycznych, punktowych ataków lotnictwa Izraela na przyczółki bojówek wspieranych przez Iran lub na składy broni.

Pod znakiem zapytania pozostaje także los północno-wschodniej części kraju kontrolowanej przez zdominowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) ze wsparciem USA. To one pokonały tzw. Państwo Islamskie i wyzwoliły miasto Ar-Raqqa, a obecnie bronią się przed turecką inwazją na kanton Afrin.

Mały region stał się punktem zapalnym między dwoma sojusznikami NATO z największymi armiami - USA i Turcją - i wepchnął tę drugą we współpracę z Rosją. Dalszy przebieg tureckiej ofensywy "Gałązka oliwna" i potencjalny atak Turcji na Kurdów na wschód od Eufratu może przynieść kolejne przebiegunowanie sojuszy w konflikcie i dalsze jego trwanie.

Opublikowane: Luty 27th, 2018 5:49 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 27th, 2018 at 6:54 pm