Zmarł Igor Korobow - szef rosyjskiego wywiadu GRU

Rosja1

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że Igor Korobow, szef GRU, zmarł w wieku 62 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

Od stycznia 2016 roku, był szefem GRU. Przejął to stanowisko po śmierci swojego poprzednika Igora Serguna. Odpowiadał bezpośrednio za działania rosyjskiego wywiadu w Syrii. Według władz holenderskich, zlecił włamanie się do serwerów, w których przechowywano informacje dotyczące badań nad bronią chemiczną w tym kraju.

Igor Korobow był też objęty sankcjami amerykańskimi sankcjami. Biały Dom twierdzi, że zorganizował akcję ataków hakerskich na instytucje federalne i zlecił podjęcie działań, mających wpływać na wynik wyborów prezydenckich w USA. Strona rosyjska konsekwentnie zaprzecza. - informuje wiadomosci.gazeta.pl

Generał Korobow został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. tytułem honorowym Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Po ujawnieniu w mediach szczegółów próby otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, zaczęto nieoficjalnie mówić o odejściu generała. W mediach spekulowano, że wiceszef GRU Siergiej Gizunow, ma zastąpić Korobowa.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Opublikowane: Listopad 22nd, 2018 8:50 am