Zjednoczone Emiraty Arabskie: cztery arabskie państwa zrywają stosunki dyplomatyczne oraz transportowe z Katarem

20597853_504802646526688_650146900_oCztery państwa arabskie zerwały swoje dyplomatyczne oraz transportowe stosunki z Katarem. Państwu pozostawiono jedynie drogi powietrzne, z których może korzystać w wyjątkowych sytuacjach.

Minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że w porozumieniu z Międzynarodową Organizacją Cywilnego Transportu Powietrznego, otwarto 9 korytarzy powietrznych łączących 5 państw. Takiemu stanu rzeczy zaprzecza jednak strona katarska. Zdaniem katarskiego ministra ds. transportu i komunikacji i władz Katarskiej Organizacji Cywilnego Ruchu Powietrznego, żadne nowe korytarze o których mówi MSZ ZEA nie zostały nikomu przedstawione. Obie strony zarzucają sobie wprowadzanie w obieg międzynarodowy nieprawdziwych informacji.

MSZ ZEA powiedział, że utworzone powietrzne korytarze ewakuacyjne znajdują się w strefie powietrznej ZEA oraz nad Morzem Śródziemnym, gdzie kontrolę sprawuje Egipt.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Arabia Saudyjska i Bahrajn zerwały swoje relacje z Katarem w pierwszych dniach czerwca po tym jak oskarżyły Katar o wspieranie ekstremistów. Państwo Katar nadal temu zaprzecza. Aktualna sytuacja sparaliżowała jednego z największych regionalnych przewoźników - Qatar Airways - i zmusiła przedsiębiorstwo m. in. do całkowitych zmian dotychczasowych ścieżek powietrznych.

       

Opublikowane: Lipiec 31st, 2017 2:47 pm