Zimbabwe: nowe wybory prezydenckie za 4-5 miesięcy

zimbabwe

Prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, podczas wizyty w Mozambiku zapowiedział rozpisanie wyborów prezydenckich za 4-5 misięcy. To data nieco wcześniejsza niż przewidziana w konstytucji, czyli przełom lipca i sierpnia br., kiedy to swoją kadencję miał kończyć obalony w listopadzie 2017 r. wieloletni prezydent Robert Mugabe.

Mnangagwa, zwany też "Krokodylem" Mugabego, doszedł do władzy obalając swojego przełożonego dwa miesiące temu. Najpierw jednak rządzący krajem od 37 lat - nieprzerwanie od jego powstania w 1980 r. - 93-letni Robert Mugabe odsunął Mnangagwę ze stanowiska wiceprezydenta, promując na swoją następczynię żonę - Grace Mugabe. To zmusiło armię, lojalną wobec "Krokodyla", do internowania Mugabego w areszcie domowym i awansowanie Mnangagwy na  stanowisko głowy państwa.

Mnangagwa działał w polityce u boku Mugabego od ponad 40 lat. Obecnie zapowiada demokratyzację kraju, który pod rządami Mugabego stoczył się w całkowitą gospodarczą zapaść. Wyrazem dobrej woli ma być wizyta Mnangagwy na forum ekonomicznym w Davos, gdzie ma zachęcać zagranicznych inwestorów i państwa świata o demokratycznym kierunku przemian i liberalizacji gospodarki Zimbabwe.

Opublikowane: 19 stycznia, 2018 4:59 pm