Zakończyły się konsultacje na temat praw Polaków po Brexicie w Wielkiej Brytanii

Wielka BrytaniaSpotkaniem z przedstawicielami brytyjskiego rządu oraz z liderami polskiej społeczność w Edynburgu zakończono pierwszą serię konsultacji odnośnie praw Polaków po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

David Mundell tłumaczył  w wypowiedzi do Polaków, że obecny rząd ma świadomość tego, jaki Polacy mieli wkład w rozwój Wielkiej Brytanii i dlatego starają się o szybkie porozumienie dotyczącego praw obywatelskich UE w trakcie negocjacji z Unią Europejską.

Występując w Londynie Mundell, dodał także, że rząd zobowiązuję się do bycia tak otwartym i transparentnym w swoich działaniach jak tylko będzie to możliwe.

W trakcie spotkania przedstawiciele rządu w Londynie, odpowiadali na pytania Polaków, tłumacząc m.in. plany dotyczące nowego systemu rejestracji obywateli i wprowadzenia tzw. "statusu osoby osiedlonej".

Przedstawiciele w trakcie tego spotkania, prosili także o wskazówki dotyczące rozwiązań pod kątem potrzeb miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym blisko 100 tys. osób w Szkocji.

Uczestnicy owych warsztatów byli pozytywnie nastawieni co do pomysłu spotkania. Uznali jednak, że doszło do niego zbyt późno, co wpłynęło na brak wzajemnego zaufania. Podkreślili też, że zabrakło szczegółowych propozycji rozwiązań.

Według Katarzyny Przybycień (popularyzatorka nauki w Edynburgu), Brexit stworzył negatywną relację między państwem brytyjskim a migrantami. Uważa, że owa sytuacja postawiła migrantów, którzy czuli się już jak obywatele kraju, w roli petentów.

Jednocześnie Kasia Kokowska (przewodnicząca inicjatywy Culture Affairs Project) powiedziała, że konsultacje wątpliwości techniczne, lecz było za dużo uprzejmości, a za mało konkretów.

Według szkockiego ministra Michaela Russell, brytyjskie władze popełniły błąd nie gwarantując praw migrantów po ubiegłorocznym referendum. Dodał też, że rząd w Londynie postąpiłby właściwie, gdyby teraz dał gwarancję, że absolutnie nic się nie zmieni - takie rozwiązanie wg niego, miałoby zapewnić, że ten punkt traktatu został utrzymany.

Czwartkowe spotkanie w Edynburgu było trzecim z serii. Podobne wydarzenia miały wcześniej miejsce w Londynie i Birmingham.

Opublikowane: Listopad 24th, 2017 12:59 pm