Wyciek paliwa z rurociągu w Płocku skutkuje złym stanem wody w Wiśle

Fot: Wikimedia Commons - Wisła, rzeka, plaża

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) informuje, że stan wody w Wiśle w miejscu, gdzie doszło do wycieku paliwa z rurociągu PERN, jest bardzo zły. Normy ilości węglowodorów przekroczone tam zostały około dwa tysiące siedemset razy. Skażenie występuje jednak tylko w miejscu wycieku, gdyż zapory rozstawione przez strażaków spełniają swoją rolę, a za nimi jakość wody jest dobra.

Wszystko zaczęło się jeszcze w ubiegłym tygodniu, kiedy na rzece, koło ulicy Grabówka w peryferyjnej dzielnicy Płocka zaczęły pojawiać się czarne plamy jakiejś oleistej substancji. To właśnie tam, na dnie rzeki znajduje się rurociąg PERN. Dość szybko okazało się, że , mające od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych zanieczyszczenia to w rzeczywistości plamy paliwa.

Zakładowa straż pożarna PERN i PKN Orlen oraz PSP od razu podjęły działania, mające na celu zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu wody. Między innymi rozstawiono zapory absorpcyjne, które mają za zadanie wchłonąć paliwo z powierzchni wody.

W związku z tym zajściem, część rurociągu, znajdująca się na dnie rzeki w miejscu, w którym doszło do zdarzenia, w miniony czwartek została odcięta zasuwami po obu stronach Wisły. To oznacza, że w tym jego fragmencie nie płynie już żadne paliwo. Od soboty trwa jednak wypompowywanie resztek paliwa, które jeszcze tam zostały.

Postępowanie w sprawie zanieczyszczenia Wisły substancją ropopochodną w ilości lub postaci, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody bądź zanieczyszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku. Między innymi śledczy wystąpili już do spółki o wydanie oryginalnej dokumentacji, dotyczącej konserwacji tego rurociągu oraz innych powiązanych z nim urządzeń.

Opublikowane: Czerwiec 11th, 2018 12:53 pm