Wybory w Europie w 2018 r.: na kogo będą głosować Europejczycy?

new-piktochart_27152391(1)

W 2018 r. Europejczyków czeka wiele trudnych wyborów. W wielu krajach odbędą się zarówno wybory głów państw, jak i do władz ustawodawczych - do parlamentów oraz na szczeblu samorządowym. Do urn pójdą m.in. obywatele niemal połowy krajów Unii Europejskiej.

Jednak prawdopodobnie największą uwagę przykują wybory prezydenckie w Rosji 18 marca, a więc na 3 miesiące przed rosyjskim mundialem. Wynik wydaje się przesądzony - Władimirowi Putinowi wróży się co najmniej 75-procentowe poparcie - świat będzie się jednak starał bacznie przyglądać procedurom. Już wiadomo, że do wyborów nie zostanie dopuszczony jego główny kontrkandydat - Aleksiej Nawalny - na którym ciąży wyrok w zawieszeniu. W szranki ma stanąć aż ok. 50 kandydatów.

Pierwsi swojego prezydenta wybiorą jednak Czesi - już 12-13 stycznia. Jeszcze w tym samym miesiącu dołączą do nich Cypryjczycy.

Jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to Polska z pewnością będzie przyglądać się Węgrom. Tam posiadający konstytucyjną większość Fidesz premiera Viktora Orbana w maju powalczy o pozostanie u nieskrępowanej władzy.

Poza tym, wybory przeprowadzą także m.in. kraje aspirujące do członkostwa w Unii Europejskiej: Gruzja (prezydenckie), Bośnia i Hercegowina (parlamentarne) i Mołdawia (parlamentarne).

W Polsce czekają nas wybory samorządowe. Odbędą się w listopadzie, a więc zbiegną się one w czasie z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Turcji wybory zaplanowane są na 2019 r., jednak wielu obserwatorów wróży, że pragnący zachować dominację w kraju prezydent Erdogan rozpisze je wcześniej. Na symboliczną datę może wybrać 15 lipca - drugą rocznicę nieudanego puczu wojskowego, w którym zginęło ponad 200 osób. Wtedy Turcy wybraliby prezydenta, posłów oraz władze lokalne, a nowe prawo o systemie prezydenckim w pełni weszłoby w życie.

Opublikowane: 5 stycznia, 2018 2:59 pm, ostatnia aktualizacja: 5 stycznia, 2018 at 3:08 pm