Wojsko oskarżone przez HRW o gwałty na kobietach i dzieciach

MjanmaOrganizacja Human Rights Watch oskarżyła birmańskie wojsko o dopuszczanie się gwałtów na kobietach i dziewczynkach z muzułmańskiej mniejszości Rohingjów.  

Przedstawiciele HRW rozmawiali z 52 kobietami i dziewczynkami Rohingjów, które były wśród ludzi zbiegłych przed prześladowaniami do Bangladeszu. 29 z nich, przyznało, że były gwałcone - w większości przypadków dochodziło do gwałtów zbiorowych.

Birmańska armia miała dokonywać tych bestialskich czynów w ramach czystek etnicznych wymierzonych przeciwko Rohingjom. Przez to kobiety i dziewczynki zostały w brutalny sposób skrzywdzone i obarczone traumą na całe życie. Jak mówi wysłanniczka ONZ - wykorzystywanie gwałtów w birmańskim konflikcie jest zaplanowane i dowodzone przez siły zbrojne Birmy.

Birmańskie wojsko w poniedziałkowym raporcie odrzuciło wszelkie oskarżenia dotyczących gwałtów oraz zabójstw, jakie zarzuca się żołnierzom. Kilka dni wcześniej, zmieniła się osoba na stanowisku dowódcy odpowiedzialnego za działanie w stanie Rakhine, przez które 600 tys. Rohingjów uciekło do Bangladeszu.

HRW zaapelowało do rady Bezpieczeństwa ONZ ,aby ci nałożyli na Birmę embargo na dostawy broni oraz sankcje wobec dowódców odpowiedzialnych za naruszenie praw człowieka. W ubiegłym tygodniu RB ONZ wezwała rząd birmański do zapewnienia, że w stanie Rakhine nie będzie dochodziło już do nadużywania siły.

Wojsko birmańskie twierdzi, że działania wojskowe w zamieszkanym przez Rohingjów stanie Rakhine były konieczne, ze względu na bezpieczeństwo narodowe - gdy 25 sierpnia rebelianci zaatakowali placówki wojskowe i ramię wojskową w tym regionie.

Birmańskie władze nie dopuściły na wjazd do kraju grupy ekspertów ONZ, którzy mieli zbadać doniesienia o naruszeniach praw człowieka w Rakhinie.

Opublikowane: Listopad 16th, 2017 11:42 am