Włochy: kolejna próba powołania rządu

włochy

Roberto Fico w poniedziałek otrzymał od prezydenta Włoch, Sergio Mattarella'i misję sondażową, mającą na celu sprawdzenie, czy jest szansa na powołanie rządu przez Ruch Pięciu Gwiazd i rządzącą dotąd centrolewicową Partię Demokratyczną. 

Impas polityczny zapadł po wyborach z 4 marca, które to nie dały żadnego wyraźnego rozstrzygnięcia. Wygrały je dwa ugrupowania - blok centroprawicy pod wodzą Silvio Berlusconiego i Ruch Pięciu Gwiazd, jednakże żadne z nich nie ma większości, umożliwiającej mu samodzielne rządzenie.

Robert Fico, polityk Ruchu, zapowiedział, że prezydent Włoch Sergio Mattarella w poniedziałek powierzył mu misję sondażową, której celem jest sprawdzenie, czy są szansę na powołanie rządu przez Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną. Fico przystąpił już do rozmów z tymi dwoma ugrupowaniami. Wyniki jego starań opublikowane zostaną w czwartek.

Nie wiadomo, czy istnieje jakakolwiek szansa by te dwie, do tej pory poważnie skonfliktowane frakcje, zdecydowały się na koalicję. Jak by nie było Partia Demokratyczna, zaraz po wielkiej przegranej w wyborach, zapowiedziała, że zamierza pozostać w opozycji.

W niedzielę Berlusconi, odnosząc się do hipotezy powołania rządu przez Ruch i Partię Demokratyczną stwierdził, że "gabinet, który nie uznaje wyniku wyborów, byłby zdradą woli elektoratu". Dodał również, że skończyłoby się to w bardzo krótkim czasie.

Wśród komentatorów dominuje przekonanie, że prezydent zrobi wszystko, co tylko się da, aby nie dopuścić do ponownego rozpisania wyborów.

Opublikowane: Kwiecień 24th, 2018 3:53 pm