Włochy: Druga runda konsultacji w sprawie powołania nowego rządu zakończona bez rezultatu

włochy

W piątek zakończyła się druga runda konsultacji prowadzonych przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę w sprawie powołana nowego rządu po wyborach z 4 marca. Oświadczył on, że w dalszym ciągu brak postępów w rozmowach.

Po konsultacjach Matterelli z przedstawicielami sił politycznych w Pałacu Prezydenckim ocenił on, że w pełni działający rząd jest pilnie potrzebny. Wymagają tego obywatele, sytuacja i spory handlowe, zobowiązania wobec Europy oraz "międzynarodowe napięcia na obszarach nieodległych od Włoch”.

Matterela za kilka dni ma zdecydować jak rozwiązać ten problem, który wynika z tego, ze marcowe wybory nie wyłoniły jednego zwycięzcy, który mógłby utworzyć rząd. Dwóch zwycięzców: anty-systemowy Ruch Pięciu Gwiazd i blok sił centroprawicy Silvio Berlusconiego z najsilniejszą w nich Ligą prawdopodobnie nie będzie w stanie wspólnie powołać rządu z uwagi na trudności porozumienia Ruchu z Berlusconim.

Ruch chciałby wejść w koalicję wyłącznie z Ligę, której przywódca Matteo Salvini jest również kandydatem na premiera. Ostrzega on o konieczności przeprowadzenia kolejnych wyborów, jeśli nie dojdzie do porozumienia.

Opublikowane: Kwiecień 14th, 2018 11:39 am