Wizyta kanclerz Niemiec w Polsce

merkelNa zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przybędzie dziś z wizytą kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zaplanowano, że szefowa niemieckiego rządu spotka się m.in. z polską premier, z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Rozmowy mają na celu lepsze wzajemne rozumienie się Warszawy i Berlina oraz budowanie wspólnej pozycji w ramach UE. Kanclerz Merkel z pewnością poruszy kwestię poparcia dla Donalda Tuska, który będzie się ubiegał o stanowisko szefa Rady Europejskiej na drugą kadencję. W rozmowie z prezydentem mają zostać omówione kwestie przyszłości Unii Europejskiej przed marcowym szczytem wspólnoty w Rzymie. Oprócz tego, w rozmowach poruszone zostaną kwestie z zakresu obronności, energetyki czy zmian klimatycznych. Ważne miejsce w rozmowach poruszona zostanie kwestia Polonii w Niemczech i niemieckiej mniejszości w Polsce. Być może podjęte zostaną także zagadnienia dotyczące relacji dwustronnych.

Dzisiejsze rozmowy mogą być próbą zbliżenia Berlina i Warszawy wobec wyzwań, przed którymi stoi Europa. Może to być przełom i przejście do bliższej, bardziej wyważonej i pragmatycznej współpracy wobec zagrożeń i wyzwań jakie stoją przed dzisiejszą Europą.

 

Opublikowane: Luty 7th, 2017 8:35 am, ostatnia aktualizacja: Luty 7th, 2017 at 9:39 am