Wiza humanitarna dla uchodźców

wikimedia-commons-xavier-hape-unia-europejska

Osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach krajów UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy - uznali w poniedziałkowym głosowaniu europosłowie komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego

Parlamentarna komisja wolności obywatelskich, podczas głosowania uznała, że zwróci się do Komisji Europejskiej o przedstawienie do 31 marca 2019 roku propozycji ustanowienia europejskich wiz humanitarnych. Podczas głosowania 37 osób zagłosowało za, 10 było przeciwnych, a trzy się wstrzymały. Osoby posiadające wizy humanitarne będą mogli wjechać do Europy, jednak tylko do państw członkowskich, które takie wizy wydają i tylko w celu złożenia wniosku o ochronę międzynarodową.

W przyjętej rezolucji eurodeputowani podkreślają, że Unia Europejska nie ma dokładnych procedur wjazdu dla osób ubiegających się o taką ochronę. Zwrócono również uwagę,że przez brak odpowiednich regulacji, mniej więcej 90% osób, które dostały status uchodźcy bądź ochronę uzupełniającą, najpierw musiało w sposób “nieuregulowany” przekroczyć granicę Wspólnoty.

Komisja PE uważa, że wizy humanitarne mogą pomóc w rozwiązaniu problemu migrantów, umierających na wodach Morza Śródziemnego oraz innych trasach migracji, podczas prób przedostania się do Unii Europejskiej. Co najmniej 30 tysięcy osób od 2000 roku zginęło w próbując w taki sposób dostać się do państw Wspólnoty. Wizy humanitarne mają również za zadanie zmniejszenie przemytu ludzi i pomóc w przyznawaniu wniosków o udzielenie azylu. Wizy mają również służyć za narzędzie, które pomoże w “optymalizacji” budżetu państw członkowskich i budżetu UE w zakresie spraw azylowych, kontroli granicznej, nadzoru oraz podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. W rezolucji eurodeputowani podkreślają również, że decyzja o wydawaniu europejskich wiz humanitarnych powinno być tylko i wyłącznie w gestii państw członkowskich.

Źródło: fakty24.pl

Opublikowane: Grudzień 4th, 2018 4:13 pm