Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na otrucie Siergieja Skripala

1londyn1-600x424 (1) (1)

Brytyjska premier poinformowała o wydaleniu z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów. Ma to być odpowiedź Wielkiej Brytanii na otrucie Siergieja Skripala i jego córki, o które premier Theresa May oskarża Rosjan. Na wniosek Londynu odbyło się w tej sprawie nadzwyczaje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.  

Do ataku doszło 4 marca 2018 w brytyjskim Salisbury. Były rosyjski agent wywiadu, pracujący na rzecz Wielkiej Brytanii oraz towarzysząca mu córka Julia zostali otruci za pomocą broni chemicznej - tzw. nowiczoku. Jest to  rosyjska odmianą środków paralityczno-drgawkowych z grupy związków V. Są to związki fosforoorganiczne co oznacza, że wykazują silne własności toksyczne. Mają szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle technicznym. Nowiczoki stosowane są w wojsku i zalicza się je do bojowych środków trujących.

12 marca w Izbie Gmin Teresa May powiedziała, że światowi eksperci orzekli, iż substancja, którą otruto Skripala i jego górkę, została stworzona w Rosji. - Znane są próby zabójstw dokonywane na zlecenie Kremla i mamy silne podejrzenia, że tak samo mogło nastąpić w przypadku Sergieja i Julii Skripal. Dopuszczamy dwie wersje zdarzenia: Albo była to próba zabójstwa z premedytacją, albo Rosja dopuściła do wejścia w niepowołane ręce niebezpiecznego środka chemicznego - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że Waszyngton wierzy, iż Rosja jest odpowiedzialna za atak chemiczny w Wielkiej Brytanii. Dodała, że "zbrodnia ta" zasługuje na podjęcie działań przez Radę.  Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May zapowiedziała, że na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, które zostaną zorganizowane w tym roku w Rosji, nie pojawi się żaden brytyjski minister ani członek rodziny królewskiej.

 

Opublikowane: Marzec 15th, 2018 12:06 pm