Wielka Brytania: spór z Unią Europejską o system Galileo

UK

Wielka Brytania zapowiada, że nawet po Brexicie chciałaby mieć znaczący wkład w europejskie bezpieczeństwo.  Według Brytyjskiego ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej Davida Davisa, ograniczając jej dostęp między innymi do systemu satelitarnego Galileo, Europa zmniejsza swoją zdolność do zwalczania wspólnych zagrożeń.

System satelitarny Galileo jest europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS, który używany jest do nawigowania w terenie nie tylko przez cywili, ale również przez wojsko. Zgodnie z planami projekt Galileo ma zostać zakończony do 2020r. Od rozpoczęcia prac w 2003r. Wielka Brytania opłaciła mniej więcej 12% przeznaczonego na niego rocznego budżetu oraz realizowała ok. 15% zleceń przy jego konstrukcji.

Unijni urzędnicy tłumaczą, że konieczność ograniczenia dostępu Wielkiej Brytanii do tegoż systemu wynika z wymogów ochrony informacji, dotyczących bezpieczeństwa w relacjach z tak zwanymi państwami trzecimi, do których po Brexicie należeć będzie również Anglia. W efekcie tego spora część brytyjskich firm - w tym producent satelitów Airbus, czy odpowiedzialne za szyfrowanie CGI - straci szansę na ubieganie się o warte setki milionów funtów kontrakty w procesie tworzenia systemu, a sama Anglia nie mogłaby korzystać z Galileo w takim stopniu, jak inne państwa UE.

W związku z tym wśród brytyjskich negocjatorów narasta frustracja, a sam Davis podkreśla, że by chronić swoich obywateli Unia powinna patrzeć poza istniejące precedensy i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli kontynuować jej współpracę z Anglią, nawet po Brexicie.

W ciągu ostatnich kilku tygodni poparcie dla dalszego udziału Wielkiej Brytanii w  Galileo publicznie zadeklarowali m.in. ministrowie Hiszpanii i Estonii.

Opublikowane: Maj 10th, 2018 9:36 am