Wielka Brytania odbiera paszporty dżihadystom

uk30lipJak podaje „Sunday Times”, ponad 150 Brytyjczyków walczących w szeregach tzw. Państwa Islamskiego zostało od 2011 pozbawionych brytyjskiego obywatelstwa oraz prawa wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii.

Działanie władz brytyjskich motywowane jest obawą przed powrotem islamistów do kraju, w celu przeprowadzania zamachów. W szczególności zostały nasilone  po zamachach w Manchesterze i Londynie.

W latach 2012-2015 brytyjskie paszporty odebrano łącznie 72 osobom. W 2016 było to 35 osób, a w obecnym roku brytyjskiego obywatelstwa pozbawiono 45 dżihadystów.

Według danych podawanych przez brytyjskie władze, około 850 Brytyjczyków wyjechało z kraju, aby wesprzeć Państwo Islamskie. Połowa z nich powróciła, a około 130 zginęło.

Odebranie paszportu nie jest jednak środkiem zabezpieczającym w pełni powrót tych osób do kraju, mogą jednak posłużyć się do wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii paszportem innego państwa. Wszystkie osoby którym odebrano paszport mają podwójne obywatelstwo. Władze brytyjskie nie mogą pozbawić go osób, które mają tylko brytyjskie.

Opublikowane: Lipiec 30th, 2017 2:40 pm