Wielka Brytania: nowa strategia walki z terroryzmem

wielka-brytania-600x424

Wielka Brytania przedstawia nową strategię walki z terroryzmem, która ma między innymi zwiększyć kooperację pomiędzy służbą bezpieczeństwa M15, policją oraz... sektorem prywatnym. 

Według Sajida Javida, ministra spraw wewnętrznych  plan ma dawać pewność, że terroryści nigdzie nie znajdą sobie bezpiecznego miejsca. Mają bowiem być ścigani nie tylko na ulicach, ale także w internecie. "Zagrożenie ewoluuje, więc my też powinniśmy to zrobić" - powiedział na audiencji przeznaczonej dla  specjalistów od spraw przeciwdziałania terroryzmowi.

Nowa strategia polega na tym, że służby bezpieczeństwa mają być szybciej informowane o niepokojących transakcjach, które mogą mieć związek z przygotowaniami do zamachów. Rząd chce, aby firmy same reagowały i od razu zgłaszały każdy niezwykły zakup. Ktoś zbiera duże ilości chemikaliów? Ktoś zachowuje się podejrzanie, próbując pożyczyć samochód? Każda informacja tego rodzaju ma od razu trafiać do służby bezpieczeństwa.

Oprócz tego, podczas konferencji Javid przestrzegał przed zagrożeniem ze strony "ekstremalnego prawicowego terroryzmu", w jego opinii dzieli on bowiem wiele podobieństw z Daesh (ISIS). Była to jego pierwsza moea, przeznaczona dla służb bezpieczeństwa od czasu kiedy w kwietniu został ministrem spraw wewnętrznych.

Opublikowane: Czerwiec 4th, 2018 1:23 pm