Wielka Brytania: nauczyciel planował utworzyć "armię dzieci dżihadu"

londyn1

Umar Haque, pracujący jako nauczyciel w szkole średniej Lantern of Knowledge w Leyton w Londynie, został aresztowany za próbę zradykalizowania grupy dzieci i planowanie ataków terrorystycznych. Miał podejmować działania mające na celu utworzenie "armii dzieci dżihadu" 

Umar Haque był zatrudniony od września 2015 r. do września 2016 r. na stanowisku administratora a także nauczyciela d.s edukacji religijnej w prywatnej, płatnej szkole średniej Lantern of Knowledge w Leyton we wschodnim Londynie. Policja twierdzi, że Haque, oprócz planowania ataków terrorystycznych m.in na lotnisko Heathrow, transport publiczny i na wieżę zegarową Big Ben, rekrutował dzieci (do przeprowadzania przyszłych ataków) z dwóch szkół i meczetu we wschodnim Londynie, w których pracował jako nauczyciel.

W czasie gdy pracował w szkole, Haque był wysoko oceniany, a inspektorzy Ofsted - Urzędu ds. Standardów Edukacji - chwalili jego "silne poczucie wspólnoty, harmonii i szacunku", a szkoła uzyskała znakomite oceny. Policja podkreśla, że spotkała się z "murem milczenia", gdy badała działalność Haque'a. Szef departamentu ds. zwalczania terroryzmu w metropolitalnej policji Dean Haydon, powiedział, że Haque "radykalizował wrażliwe dzieci w wieku od 11. do 14. lat". "Planował stworzenie armii dzieci". "Jego zamiarem było, (doprowadzenie do tego) aby te dzieci pomogły mu przeprowadzić wiele ataków, na terenie całego Londynu. To były plany długoterminowe".

Opublikowane: Marzec 3rd, 2018 10:28 am, ostatnia aktualizacja: Marzec 3rd, 2018 at 10:36 am