Wielka Brytania: kobieta, która zmusiła córkę do ślubu z o 16 lat starszym mężczyzną usłyszy wyrok

uk

Sąd w Birmingham uznał za winną kobietę, która zmusiła córkę do poślubienia dużo starszego od niej mężczyzny. Jest to pierwszy tego typu wyrok skazujący od czasu wejścia w życie prawa zakazującego małżeństw z przymusu. 

Wszystko zaczęło się, gdy dziewczynka miała jeszcze 13 lat, gdy jej mama zabrała ją do Pakistanu. Już wtedy została obiektem "kontraktu małżeńskiego", a jej "narzeczony" pozbawił ją dziewictwa. Doprowadziło to do jej niechcianej ciąży.

Po powrocie do Wielkiej Brytanii matka dziewczynki zabrała ją do kliniki aborcyjnej. To właśnie wtedy przypadkiem nastolatki po raz pierwszy zaczęli interesować się pracownicy socjalni. Jej matce udało się jednak przekonać ich, że ciąża córki jest efektem "potajemnej schadzki dwojga nastolatków".

Niedługo po tym, jak dziewczyna skończyła 18 lat matka zabrała ją do Pakistanu pod pretekstem odwiedzin u krewnych. Zaraz po przyjeździe na miejsce zmusiła ją szantażem, żeby podpisała dokumenty zatwierdzające małżeństwo. Groziła córce, że jeśli ta nie zgodzi się na jej warunki, spali jej paszport, przez co ta już nigdy nie będzie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii.

Po zaślubinach 18-latka wróciła do kraju, gdzie za namową przyjaciół i krewnych, zebrała się na odwagę by pójść po pomoc do odpowiednich służb.

Mimo że prawo zabraniające małżeństw z przymusu weszło już w 2014 r. - to jest pierwszy tego typu proces w tym kraju. Skala problemu nadal pozostaje olbrzymia. Miesięcznie służby otrzymują około 300 zgłoszeń o ofiarach przymusowych małżeństw.

Opublikowane: Maj 23rd, 2018 10:58 am