Wenezuela zrywa stosunki dyplomatyczne z USA - amerykański personel dyplomatyczny ma 72h na opuszczenie Wenezueli

wenezuela

Prezydent Donald Trump uznał za tymczasowego prezydenta Wenezueli, Juana Guaido - lidera opozycji w tym kraju. W odpowiedzi na działania Donalda Trumpa, prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w środę, że Wenezuela zrywa stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi.

-Podjąłem decyzję o zerwaniu dyplomatycznych i politycznych stosunków z imperialistycznym rządem USA. - powiedział prezydent Nicolas Maduro do swoich zwolenników, którzy zebrali się pałacem prezydenckim w Miraflores w stołecznym Caracas.

Maduro poinformował również, że daje amerykańskiemu personelowi dyplomatycznemu, 72 godziny, aby opuścili Wenezuelę. Uważa też, że Stany Zjednoczone “popełniają błąd” narzucając prezydenta Wenezueli. Oskarżył opozycję o to, że przygotowują zamach stanu.

W środę, przed tłumem tłumem kilku tysięcy manifestantów, Juan Guaido - lider opozycji i przewodniczący parlamentu w tym kraju - ogłosił się tymczasowym prezydentem. Podnosząc prawą rękę, Guaido powiedział do tłumu "formalnie przejmuję odpowiedzialność krajowego organu wykonawczego".

Juan Guaido został uznany za tymczasowego prezydenta, przez USA oraz rządu kilku państw Ameryki Łacińskiej i Organizacji Państw Amerykańskich.

Donald Trump po uznaniu Guaido za tymczasowego prezydenta, oświadczył, że wszystkie opcje dla Wenezueli są na stole. Uznając jednocześnie rząd Maduro za "bezprawny".

-Nie rozważamy niczego, ale wszystkie opcje są na stole. - powiedział Trump dziennikarzom w Białym Domu.

Źródło: fakty.interia.pl

Opublikowane: Styczeń 24th, 2019 1:57 pm