Wenezuela: prezydent Nicolas Maduro oraz Konstytuanta prowadzą czystki w szeregach opozycji

caracas2

W poniedziałkowy wieczór kontrolowany przez opozycję kongres w Caracas miał zostać zapełniony przez zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro, wspieranego żołnierzami. Budynek jest obecnie siedzibą dwóch opozycyjnych ideowo ciał: Kongresu Wenezueli oraz Konstytuanty - stworzonej przez prezydenta, a zbojkotowanej przez opozycję w ubiegłym tygodniu.

Do grona ludzi, którzy pojawili się wieczorem w sali kongresu należał m. in. przewodniczący Konstytuanty oraz były minister spraw zagranicznych Delcy Rodriguez.

Parlamentarzyści przeciwni polityce prezydenta, którzy został niedawno nazwany oficjalnie przez USA "dyktatorem", obawiają się całkowitego zmarginalizowania instytucji parlamentu na rzecz konsolidacji faktycznej całej władzy rękami Konstytuanty prezydentowi Maduro. Jeszcze w ten weekend, tydzień po wyłonieniu członków nowego organu, Zgromadzenie odwołało ostro sprzeciwiającego się Maduro prokurator generalną Wenezueli Luisę Ortegę. Podczas ostatniego poniedziałkowego wydarzenia, zwolennicy Maduro wdarli się do budynku kongresu, atakując i raniąc siedmiu parlamentarzystów.

     

Opublikowane: Sierpień 8th, 2017 10:19 am, ostatnia aktualizacja: Sierpień 8th, 2017 at 10:57 am