Wenezuela oficjalnie uznana za bankruta

Caracas

Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Derywatów (ISDA) ogłosiło, że Wenezuela stała się bankrutem. Podobną decyzję podjęto ws. państwowego koncernu paliwowego Petroleos de Venezuela SA. Ich łączny dług sięga 60 mld dolarów.

ISDA to zespół czołowych światowych instytucji finansowych, w skład którego wchodzą m.in. Bank of America,  BNP Paribas, Credit Suisse International, Goldman Sachs, JP Morgan.

W niedzielę minął dla Wenezueli termin wnioskowania o odłożenie w czasie wypłaty odsetek w wysokości 200 milionów dolarów z tytułu obligacji zapadających w roku 2019 i 2024. W poniedziałek prezydent Wenezueli Nicolas Maduro przekonywał, że jego kraj nigdy nie ogłosi niewypłacalności. Tymczasem tego samego dnia agencja ratingowowa S&P obniżyła ocenę kraju do poziomu SD, co oznacza "selektywną niewypłacalność".

Ryzyko niewypłacalności groziło socjalistycznej Wenezueli od kilku miesięcy. Fatalną sytuację gospodarczą spotęgowały sankcje ekonomiczne USA, które wydały zakaz skupowania wenezuelskich obligacji amerykańskim inwestorom.

W latach 50-tych, głównie ze względu na ogromne złoża paliw kopalnych, Wenezuela była uważana za jedno z najbogatszych państw świata.

Opublikowane: Listopad 17th, 2017 2:34 pm