Wenezuela na skraju wojny domowej? Mediuje Watykan

fot-wikimedia-commons-hossein-zohrevand-nicolas_maduro_in_meeting_with_iranian_president_hassan_rouhani_in_saadabad_palace

Wenezuela rządzona przez Nicolasa Madura, namaszczonego na prezydenta jeszcze za życia przez  Hugo Chaveza, boryka się z kryzysami politycznymi i gospodarczymi. Przeciwnicy prezydenta wychodzą na ulice. W sprawę włącza się Watykan.

Na ulicach Caracas miał odbyć się wielki antyrządowy pochód. Wieszcząc widmo wojny domowej do mediacji przyłączył się Watykan. Papieska dyplomacja nakłoniła rządzących do nawiązania dialogu z opozycją, która nakłoniła w efekcie swoich zwolenników do zawieszenia marszu.

Niemniej wysiłki Watykanu mogą być utrudnione fatalną sytuacją gospodarczą kraju, który popadł w kłopoty za kadencji Maduro (rządzi krajem od 2013 r.), który z zawodu jest motorniczym. Głównym problemem kraju jest klincz polityczny, korupcja, a także symonia i nepotyzm socjalistycznych elit.

Inflacja wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego sięga kilkaset procent, w sklepach istnieją braki w zaopatrzeniu, z kolei na ulicach kwitnie przestępczość. Brakuje wody, prądu. Nie pomaga fakt, iż Wenezuela ma jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie.

Fot.: Wikimedia Common/Hossein Zohrevand - Nicolas Maduro

Opublikowane: Listopad 2nd, 2016 2:09 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 2nd, 2016 at 2:15 pm