Wenezuela: hakerzy, zbuntowani żołnierze oraz społeczeństwo działają przeciwko działaniom prezydenta Nicolasa Maduro

walencja
Hakerzy przypuścili cybernetyczny atak na internetową stronę rządu Wenezueli, przejmując na nią kontrolę oraz oświadczając na stronie rządowej poparcie przeciwnikom dyktatury Nicolasa Maduro - w tym dla przeprowadzonego ataku na bazę w mieście Valencia. Atak stanowi część i pokłosie społecznego sprzeciwu wobec prezydenckiej inicjatywy oraz przeprowadzenia wyborów do Konstytuanty mającej za zadanie zmarginalizowanie parlamentu.
W weekend doszło do ataku około 20 uzbrojonych mężczyzn szturmujących bazę w mieście Valencia, w położonej w północno-zachodniej części Wenezueli. Wyniku starć szturmujących - według Maduro terrorystów - z wojskiem. Straty w  20-osobowej grupie atakującej bazę wyniosły ostatecznie 2 zabitych i 8 schwytanych. Niektórzy wojskowi żądają jednak zmiany kierunku postępujących dramatycznych i - dla większości - nielegalnych czynności. Kapitan armii wenezualskiej Juan Caguaripano należy do grona zwolenników zdecydowanych zmian, w tym utworzenia nowego tymczasowego rządu oraz przeprowadzenia nowych wyborów.
 Następujące aktualnie wydarzenia stanowią części drastycznych oraz oburzających postępujących po sobie zdarzeń. Jednym z nim było odwołanie dotychczasowej prokurator generalnej Wenezueli Luisy Ortegi, odwołanej w sobotę na mocy decyzji Sądy Najwyższego. Była Pani prokurator generalna otwarcie przeciwstawiała się fali brutalnego traktowania obywateli podczas ostatnich napiętych nastrojów społecznych.

Opublikowane: Sierpień 8th, 2017 11:07 am