Według sondaży szanse Marine Le Pen na przejście do II tury wyborów prezydenckich rosną

wybory_francjaSondaż BVA-Salesforce opublikowany w czwartek pokazuje, ze poparcie dla Marine Le Pen rośnie  - jej przewaga zwiększyła się o 2,5 procent (w stosunku do sondażu z 4 lutego). Według danych z tego sondażu uplasowałaby się na pierwszym miejscu w I turze wyborów - przewidzianej na 23 kwietnia - uzyskując 27,5 proc. 

W drugiej turze Marine Le Pen musiałaby zmierzyć się z Emmanuelem Macronem, który według sondażu w tej chwili mógłby liczyć na 21 proc. głosów lub Francoisem Fillonem, politykiem umiarkowanie prawicowym, który może liczyć na 19 proc. głosów.

Prognozy dotyczące drugiej tury wyborów, zaplanowanej na 7 maja, są o wile mniej korzystne dla przywódczyni Frontu Narodowego. Zgodnie z wynikami sondażu, Le Pen przegrałaby z centrystą Macronem, uzyskując 39 proc głosów (Macron może liczyć nawet na 61 proc. poparcie). Gdyby z kolei w II turze przyszło jej się zmierzyć z umiarkowanie prawicowym Fillonem - zwyciężyłby Fillon, osiągając 55 proc. głosów (Marine Le Pen mogłaby liczyć na 45 proc. głosów).

Sondaż nie jest do końca miarodajny, ponieważ został przeprowadzony w niedzielę i poniedziałek, a co za tym idzie nie uwzględnia najnowszych doniesień prasowych dotyczących finansowania z publicznych funduszy rodziny Francoisa Fillona, śledztwa ws. niewłaściwego wykorzystania funduszy udzielonych Frontowi Narodowemu przez Parlamenyt Europejski, czy rezygnacji z kandydowania w wyborach prezydenckich Francoisa Bayrou.

     

Opublikowane: Luty 23rd, 2017 8:44 am