Watykan: papież rozmawia z ofiarami księdza pedofila z Chile

Watykan-600x424

W weekend papież Franciszek spotkał się z trzema ofiarami księdza pedofila Fernando Kardiamy z Chile, który znajduje się teraz w odosobnieniu.

Mężczyźni spotykali się z papieżem osobno, jeden po drugim. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, tym razem jednak znamy nazwiska poszkodowanych. Są to James Hamilton, Juan Carlos Cruz i Andreas Murillo. Ofiarami księdza Kardima zostali, gdy był on ich duchowym opiekunem. Stało się to w czasie, gdy byli oni kandydatami do kapłaństwa. 

Watykan uznał winę Kardimy już w 2010 roku, gdy tych trzech mężczyzn publicznie oskarżyło go o pedofilię. Na ten moment przebywa on w odosobnieniu.

Relacje i wspomnienia trójki ofiar będą miały kluczowe znaczenie dla decyzji, które papież zamierza podjąć między innymi wobec biskupa diecezji Osorno w Chile, czyli Juanowi Barrosowi. Jest on bowiem oskarżony o tuszowanie czynów księdza Kardimy, który przez swoje ofiary przedstawiany jest jako "seryjny pedofil". 

Według Andreasa Murillo rozmowy z papieżem były nie tylko nacechowane szacunkiem, ale również szczere. W maju na podobne przesłuchania przybędą również chilijscy biskupi.

Argentyński dziennik "Clarin" informuje, że papież Franciszek planuje użyć zamierza uporać się z wszechobecnym chaosem i nadużyciami w Kościele w Chile, nawet jeśli będzie musiał użyć "srastycznych metod".

Opublikowane: Kwiecień 30th, 2018 2:05 pm