Waszyngton: Protest ambasadora RP

usa 16Piotr Wilczek ambasador RP w Waszyngtonie domaga się wycofania słów dyrektora Anti-Defamation League Jonathana Greenblatta, że Polska odmawiała publicznego przyznania, że Adolf Hitler usiłował dokonać zagłady Żydów. 

Ambasador w swoim oświadczeniu stwierdza, że takie wypowiedzi są fałszywe i krzywdzące, ale też bardzo bolesne dla narodu polskiego. Stwierdza również, że Polska uznała to na długo przed innymi narodami, na potwierdzenie tego cytuje tzw. Notę Raczyńskiego, skierowaną w 1942 roku przez polski rząd na uchodźstwie do rządów krajów będących sygnatariuszami Deklaracji Narodów Zjednoczonych, w której jest zapisane że "stosowane (...) nowe metody masowych rzezi potwierdzają fakt, że władze niemieckie systematycznie dążą do całkowitej zagłady żydowskiej ludności Polski". Dyplomata podkreślił również, że Polska po dziś dzień kontynuuje upamiętnianie tragedii Holocaustu.

Wypowiedź Greenblatta pojawiła się w związku z kontrowersjami wokół oświadczenia wydanego przez Biały Dom z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w którym nie wspomniano o Żydach, ani o antysemityzmie, lecz jedynie o "niewinnych ofiarach" nazistowskiego terroru. Dyrektor Anti-Defamation League powiedział, że ONZ ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu także dlatego, że tak wiele krajów, np. Iran, Rosja, Polska i Węgry, specjalnie odmawiają przyznania, że Hitler usiłował dokonać eksterminacji Żydów.

Opublikowane: Luty 1st, 2017 12:33 pm