W weekend zdezerterowało co najmniej 156 wenezuelskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa

Kolumbia

Kolumbijskie służby migracyjne poinformowały, że już co najmniej 156 wenezuelskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zdezerterowało i w ten weekend przekroczyło granicę Wenezueli z Kolumbią. Dezercja nasiliła się po obiecaniu przez Juana Guaido amnestii dla uciekinierów.

-W ciągu ostatnich 48 godzin przed dyktaturą Maduro uciekło 146 funkcjonariuszy, którzy przekroczyli granicę w pobliżu miasta Cucuta i teraz znajdują się w kolumbijskim departamencie Norte de Santander oraz dziesięciu, którzy przekroczyli granicę bardziej na południu, w mieście Arauca. – poinformowały w swoim komunikacie służby migracyjne Kolumbii w niedzielę.

Dezercja kolumbijskich służby bezpieczeństwa zaczęła się w sobotę rano. Zaraz po ogłoszeniu przez Juana Guaido wyjazdu ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną dla Wenezueli.  Guaido zapewnił także, że wojskowi i przedstawiciele aparatu przymusu, którzy odwrócą się od reżimu Maduro, zostaną objęci amnestią.

Pomoc żywnościowa oraz medyczna, przekazana przez międzynarodową społeczność dla Wenezuelczyków, nie dotarła do nich. Powodem okazałą się blokada granic, którą w sobotę zarządził dotychczasowy prezydent Nicolas Maduro. Dodatkowo wieczorem tego samego dnia, dotarła informacja, że ciężarówka zatrzymana na granicy została ostrzelana.

W sobotę również dotychczasowy prezydent Wenezueli oświadczył, iż rząd zrywa wszelkie relacje z Kolumbią. Poinformował także, że kolumbijski personel dyplomatyczny zostanie wydalony z kraju.

– Cierpliwość się wyczerpała, nie mogę już tego znosić, nie możemy tolerować tego, że terytorium kolumbijskie jest wykorzystywane do ataków na Wenezuelę. Z tego powodu postanowiłem zerwać wszelkie polityczne i dyplomatyczne relacje z faszystowskim rządem Kolumbii – powiedział Maduro w sobotę.

Źródło: wiadomości.radiozet.pl

Opublikowane: Luty 26th, 2019 8:40 am