W tajemniczy sposób zniknęło 100 migrantów

meksyk1

Organizacje praw człowieka z Meksyku, Gwatemali i Hondurasu prowadzą wspólne śledztwo w sprawie zaginięcia prawie 100 osób podążających w kierunku USA w ramach karawany migrantów - podało EFE w środę. "Rozpoczęliśmy trójstronne śledztwo Krajowej Komisji Praw Człowieka w Meksyku, Biura Rzecznika Praw Człowieka w Gwatemali i Krajowego Komisarza ds. Praw Człowieka w Hondurasie w sprawie prawie 100 migrantów, których miejsce pobytu jest nieznane" - powiedział Roberto Herrera, krajowy komisarz ds. praw człowieka w Hondurasie. Herrera w komunikacie zaapelował także do rodzin migrantów, które nie były w stanie nawiązać kontaktu z członkami swych rodzin po ich przybyciu do Veracruz (Meksyk), by skontaktowały się poprzez specjalnie w tym celu uruchomioną linię kontaktu, oczekując, że rodziny podadzą dane umożliwiające identyfikację zaginionych osób. Wyraził nadzieję, że zaginieni migranci znaleźli pracę i dodał, że "są informacje i pozytywne dowody" wskazujące na to.

We wtorek Krajowa Komisja Praw Człowieka w Meksyku poinformowała, o posiadaniu informacji dotyczących zaginięcia dwóch ciężarówek, które przewoziły 80 osób. Komisja dodała również, że w miejsce, w którym zaginęły ciężarówki było dość skomplikowanym odcinkiem pod względem bezpieczeństwa, oraz było narażone przestępczość zorganizowaną.

"Znajdujemy się w środku sytuacji kryzysowej, od soboty 3 listopada odnotowano zaginięcie około 100 migrantów" - podała Komisja.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, do miasta Meksyk dotarli pierwsi migranci. Szacuje się, że jest to od 2 do 4 tysięcy osób. Zatrzymali się na jednym ze stołecznych stadionów, gdzie czekają na dotarcie kolejnych, równie dużych grup migrantów.

Migranci, którzy zmierzają do USA, pochodzą w większości z Hondurasu, Salwadoru oraz Gwatemali. Szukają lepszego życia, uciekają przed ubóstwem, przemocą, prześladowaniami.

Źródło: fakty.interia.pl

Opublikowane: Listopad 8th, 2018 9:32 am