W Polsce rozprzestrzenia się nowa bakteria New Delhi. Zakażeń przybywa

polska

Liczba pacjentów zakażonych bakterią Klebsiella pneumoniae, zwaną New Delhi, rośnie w Polsce w geometrycznym tempie i potrzebne są standardy postępowania z pacjentami - poinformował na konferencji epidemiologów w Starych Jabłonkach główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

-Liczba zakażeń New Delhi rośnie w geometrycznym tempie. Musimy po pierwsze dobrze rejestrować pacjentów, podejmować procedury, by ich zabezpieczyć, muszą być też absolutnie jednakowe standardy postępowania z pacjentami - nosicielami tych dramatycznie niedobrych bakterii - powiedział Jarosław Pinkas na konferencji prasowej podczas ogólnopolskiego spotkania epidemiologów.

Jak możemy przeczytać na tvpinfo, Jerzy Pinkas przyznaje, iż w Polsce można już mówić o kilkuset przypadkach New Delhi, "ale boimy się, żebyśmy, kolokwialnie mówiąc, nie byli tym przywaleni, bo postęp jest geometryczny" - przyznał Pinkas.

Jak przyznają epidemiolodzy oraz lekarze, pacjenci zakażeni bakterią New Delhi, stanowią pewien problem dla placówek zdrowia. Głównym powodem jest przymus izolowania takich pacjentów na osobnych salach. - Nie jest tajemnicą, że w polskich szpitalach takich pojedynczych sal brakuje - przyznała konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej profesor Katarzyna Dierżanowska-Fangrat.

New Delhi jest potoczną nazwą Klebsiella pneumoiae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, układu pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Wywołane tą bakterią zapalenie, może doprowadzić do sepsy. Jest odporna na większość antybiotyków. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością.

W Warszawie w 2011 roku, odnotowano pierwszy przypadek New Delhi. Za niedługo chorzy pojawili się w Poznaniu. Aktualnie najwięcej przypadków tej bakterii odnotowuje się na Mazowszu, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach.

Szybko wzrasta liczba nosicieli tej bakterii. Pojawiają się środowiska lekarskie postulujące, aby w bazach danych oznaczać pacjentów z New Delhi.

Opublikowane: Październik 11th, 2018 10:51 am