USA wycofują się z porozumienia nuklearnego

donald-trump-wikimedia-commons-gage-skidmore Donald-Trump-Wikimedia-Commons-Gage-Skidmore.png

Prezydent Donald Trump ogłosił, że USA wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem. 

Podczas konferencji prasowej, na której zapowiedział wycofanie się Stanów z porozumienia nuklearnego, Donald Trump tłumaczył swoją decyzję tym, że Irański reżim jest wiodącym krajem sponsorującym terroryzm. Podpisał wtedy również memorandum o przywrócenie sankcji na Iran.

Umowa, której zerwanie zawisło teraz na włosku, została zawarta niemalże trzy lata temu przez sześć państw USA, Rosję, Wielką Brytanię, Francję, Chiny i Niemcy. Dodatkową stroną była również Unia Europejska. Uzgodniono wtedy, że sankcje nałożone na Iran zostaną stopniowo zniesione, jeśli ograniczy on swój program jądrowy. By udowodnić, że nie łamie on zasad porozumienia, poddawany był regularnym kontrolom.

- Umowa umożliwiła Iranowi dalsze wzbogacanie uranu i dotarcie do granicy wybuchu jądrowego - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych podczas konferencji. Dodał również, że ta "katastrofalna transakcja" dała reżimowi wiele miliardów dolarów, z czego część w gotówce.

Trump mówił również o tym, że porozumienie nie dało zamierzonych efektów a Iran nadal ma możliwość pracowania nad swoją bronią nuklearną. Podkreślał przy tym, że zniesienie sankcji przez Zachód, dawało Taheranowi dodatkowe środki finansowe na różne, z punktu widzenia Stanów również niekorzystne, działania na tym polu.

Prezydent USA zapowiedział również, że wobec Iranu zamierza zastosować "najwyższy poziom sankcji ekonomicznych", które mają dotknąć także inne kraje, wspierające Iran w produkcji broni nuklearnej. W ostatnich słowach dodał, że mimo zerwania umowy Stany są otwarte na konstruktywne negocjacje z Iranem.

Opublikowane: Maj 9th, 2018 9:12 am