USA: uczelnie obawiają się zamieszek po protestach w Charlottesville

usa2Władze amerykańskich uczelni obawiają się licznych konfrontacji politycznych w amerykańskich uniwersytetach po zamieszkach w Charlottesville, w stanie Wirginia. Wiele uczelni wprowadziło już regulacje zaostrzające zasady występowania osób spoza uczelni na uniwersytetach.

Wydarzenia, mające miejsce w ubiegłym tygodniu w uniwersyteckim mieście Charlottesville, siedzibie University of Virginia, wzbudzają obawy przed podobnymi zajściami na innych uczelniach amerykańskich. Władze uniwersytetów obawiają się starć między radykalną lewicą a radykalną prawicą, które nasilają się w ostatnich latach.

Jak podkreślają socjologowie, amerykańscy studenci są coraz bardziej zaangażowani politycznie i nierzadko opowiadają się za ugrupowaniami skrajnymi. Przyczyniają się do tego między innymi lepsza możliwość komunikowania się i  łatwość organizowania się poprzez serwisy społecznościowe. Dzięki mediom, w wydarzenia mające charakter uniwersytecki, angażują się również osoby spoza uczelni, przez co stają się nierzadko wiecami politycznymi.

W związku z zagrożeniem zamieszkami, amerykańskie uczelnie decydują się na odwołanie wystąpień osób związanych z zamieszkami w Charlottesville, w szczególności jednego z liderów skrajnej prawicy, Richarda Spencera. Decyzję taką podjęły uczelnie University of California oraz University of Florida.

Opublikowane: Sierpień 19th, 2017 11:41 am