USA: Trump podsumował rok swojej prezydentury

USA

Prezydent USA Donald Trump wygłosił swój pierwszy raport o stanie państwa. Dzisiejszej nocy czasu polskiego podsumował pierwszy rok swojej prezydentury i nakreślił cele na kolejne lata.

Trump został zaprzysiężony na prezydenta 20 stycznia ubiegłego roku. Jest pierwszym miliarderem w historii Stanów Zjednoczonych, który objął to stanowisko.

Swoje wczorajsze wystąpienie rozpoczął od przedstawienia osiągnięć gospodarczych: rekordowo niskiego bezrobocia, wzrostu PKB, rekordów na giełdach, przeprowadzenia historycznej reformy podatków, wzrostu dochodów zatrudnionych, zwiększenia zatrudnienia w sektorze produkcyjnym.

Prezydent przedstawił również czteropunktowy plan reformy imigracyjnej. Obejmuje on możliwość zalegalizowania pobytu i uzyskania w ciągu 12 lat obywatelstwa amerykańskiego przez ok. 1,8 mln nielegalnych przybyszy, którzy zostali przeszmuglowani do USA jako dzieci; likwidację tzw. loterii wizowej; uniemożliwienie sprowadzania przez legalnych imigrantów dalszych krewnych; realizację sztandarowej obietnicy Trumpa z kampanii, jaką jest budowa muru na granicy z Meksykiem.

Wskazał też na zagrożenia ze strony Korei Północnej, Iranu, a także Rosji i Chin, jednocześnie apelując o przyjęcie proponowanego przez administrację budżetu obronnego.

Pierwsze orędzie o stanie państwa przedstawione przez prezydenta Trumpa trwało 1 godzinę 28 min i było przerywane oklaskami 115 razy. Było tematem rekordowej liczby 4,5 mln wpisów internautów na Twitterze, będącym ulubionym środkiem komunikowania się prezydenta Trumpa ze Amerykanami.

Opublikowane: 31 stycznia, 2018 1:06 pm