USA: Senat nie zdołał uchwalić budżetu, rząd federalny niewypłacalny

USA3

Dziś o północy rząd federalny USA zawiesił swoją działalność na skutek nieuchwalenia przez Senat w terminie tzw. prowizorium budżetowego. Oznacza to, że rząd federalny nie ma pieniędzy na swoją dalszą działalność i i rozpoczął procedurę zawieszania działalności (government shutdown).

Posiadający większość Republikanie potrzebowali 60 głosów, by przeforsować prowizorium. Do głosowania już po północy - po terminie - ostatecznie doszło, ale zakończyło się ono wynikiem 50:49, mimo intensywnych negocjacji z Partią Demokratyczną w ostatnich dniach, także z udziałem prezydenta USA. Winą za fiasko Donald Trump obarczył właśnie Demokratów, oskarżając ich o "wzięcie Amerykanów za zakładników", a rzeczniczka Białego Domu nazwała ich "nieudacznikami".

Zawieszenie działalności rządu oznacza, że od poniedziałku ok. 850 tys. jego cywilnych pracowników zostanie pozbawionych pensji. Dyrektor budżetu Białego Domu zapewnił, że żołdu nie straci o. 1,3 mln czynnych żołnierzy - ma on być wypłacany w oparciu o prowizorium z 2017 r. Choć podstawowe resorty rządu będą dalej działać, a np. emerytury będą wypłacane, to na skutek cięć w finansowaniu ok. 8 mln dzieci zostanie pozbawionych federalnego ubezpieczenia medycznego.

Dzień zawieszenia działalności rządu kosztuje USA ok. 1,5 mld dolarów. Eksperci są zgodni, że odbije się to negatywnie na poparciu Republikanów w zbliżających się wyborach do Kongresu w listopadzie br.

Opublikowane: 20 stycznia, 2018 9:16 am