USA: Rewizja FBI u osobistego prawnika Donalda Trumpa

President Donald J. Trump speaks with Secretary of Defense James Mattis and other senior leaders of the armed forces at the Pentagon in Washington, D.C., Jan. 27, 2017. (DOD photo by U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr)

Federalne Biuro Śledcze w poniedziałek dokonało rewizji u Michaela Cohena - osobistego prawnika Donalda Trumpa. Akcja ma związek z rzekomym romansem amerykańskiego prezydenta z gwiazdą kina pornograficznego Stephanie Clifford, znaną bardziej jako Stormy Daniels. 

W poniedziałek FBI przeszukało biuro i mieszkanie Michaela Cohena. Nakaz rewizji został wydany między innymi na wniosek biura specjalnego prokuratora Roberta Muellera. FBI zarekwirowało osobistą korespondencję pomiędzy Trumpem a Cohenem. Oprócz tego, agenci interesowali się wymianą listów Cohena i Hope Hicks - szefową biura komunikacji ze społeczeństwem w Białym Domu. Miało to związek z niepotwierdzonymi pogłoskami o tym, że Trump był zamieszany w organizację spotkania swojego syna i zięcia z rosyjską prawniczką w czerwcu 2016r.  Reuters podkreśla jednak, że taka korespondencja nie miałaby wartości dowodowej ze względu na to, że Cohan nie był wtedy prawnikiem Hope Hicks.

Prezydent USA Donald Trump określił całe to przeszukanie jako "haniebne działanie", które wpisuje się w logikę "polowania na czarownice" prowadzonego przez prokuratora specjalnego Mullera. Kobieta twierdzi jednak, że otrzymała od jego prawnika 130 tysięcy dolarów, które miały miały być zapłatą za jej milczenie o "jednorazowej przygodzie", którą przeżyła z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Same pieniądze miano przekazać kobiecie tuż przed wyborami w 2016r. Trump zaprzecza jednak, aby miał z nią cokolwiek wspólnego. Cohen dodaje, że pożyczka, którą sam zaciągnął, była pod zastaw domu, a Daniels nie otrzymała z niej ani grosza.

Reuters przypomina, że jeśli adwokat Trumpa płacił za milczenie Daniels, aby ta nie zaszkodziła jego szansom na wygranie wyborów prezydenckich, to było to niezgodną z amerykańskim prawem wyborczym wpłatą na rzecz kampanii wyborczej prezydenta.

Opublikowane: Kwiecień 10th, 2018 4:17 pm, ostatnia aktualizacja: Kwiecień 10th, 2018 at 4:51 pm