USA: Departament Stanu poinformował o zawieszeniu pomocy dla Pakistanu

USA1

Stany Zjednoczone zawieszają pomoc finansową dla Pakistanu przeznaczoną nawzmacnianie bezpieczeństwa w tym kraju. Biały Dom poinformował, że USA nie będzie wspomagać materialnie Pakistanu do czasu podjęcia przez ten kraj zdecydowanych działań przeciwko afgańskim talibom i powiązanej z nimi siatce Hakkanich. 

Rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert, podkreśliła, że talibowie i siatka Hakkanich to organizacje, które "destabilizują sytuację w całym regionie", a Pakistan udziela im schronienia. Celem tych grup są często wojskowi i dyplomaci amerykańscy. Sam prezydent Donald Trump stwierdził niedawno na Twitterze, że Pakistan udziela schronienia terrorystom i że oszukuje USA, które przekazują mu pomoc.

Nie wiadmomo jeszcze jaka bedzie wysokość zablokowanej pomocy. Eksperci twierdzą, że może ona wynosić nawet  255 mln dollarów, które Pakistan otrzymywał w ramach pomocy wojskowej na zakup ciężkiego sprzętu oraz na szkolenia. Władze Pakistanu w odpowiedzi wezwały we wtorek do MSZ ambasadora USA, by zaprotestować przeciw oskarżeniom Trumpa.

Pakistan może nie być jedynym krajem, któremu USA zablokuje pomoc finansową. Z serii tweetów opublikowanych we wtorek wynika, że Prezydent USA myśli również nad zakończeniem lub przerwaniem  pomocy dla Palestyńczyków. Trump oskarża stronę palestyńską o sabotowanie negocjacji w sprawie trwałego traktatu pokojowego z Izraelem.

Opublikowane: 5 stycznia, 2018 10:11 am