Urzędnicy wojskowi Sudanu Płd. rezygnują ze stanowisk

Sudan Poludniowy

Generał brygady Henry Oyay Nyago i pułkownik Khalid Ono Loki, nadzorujący pracę sądu wojskowego Sudanu Południowego zrezygnowało z pracy za pośrednictwem listu do prezydenta, piszą o zakłóceniach i destabilizacji w wojsku, uniemożliwiających utrzymaniu dyscypliny żołnierzy, przez co dopuszczają się czynów, po których są oskarżani o gwałty, morderstwa i inne zbrodnie podczas wojny domowej narodu.

Sudan Południowy, kraj bogaty w ropę naftową, został pogrążonym w wojnie domowej od 2013 roku, kiedy prezydent Salva Kiir, z etnicznego Dinka, zwolnił z urzędu swojego zastępcę Riek Machar, etnicznie Nuera.

Od tego czasu, walki w najmłodszym kraju na świecie toczą się przede wszystkim na płaszczyźnie etnicznej co zmusza ONZ do ostrzeżenia, że przemoc w tym państwie zaczyna sięgać ludobójstwa.

Generał Nyago w swoim liście oskarża prezydenta Kiira o akty ludobójstwa i czystek etnicznych (przede wszystkim zabijanie   cywilów nie należących do grupy Dinka).  Ponadto dodał, że może nadal być cichy i obojętny podczas gdy dopuszcza się wykańczania i mordowania niewinnych ludzi w Sudanie Południowym.

Pułkownik Loki, szef sądu wojskowego Sudanu Południowego, oskarżył szefa armii aresztowań pozasądowych, że obywatelom, ze względu na ich pochodzenie etniczne, bezprawnie zabierana jest wolność - są zamykani w więzieniach.

   

Opublikowane: Luty 19th, 2017 10:52 am