Unia Europejska: europejskie miasta w wyścigu po Agentury UE, które opuszczą Londyn

UE Agentury

20 państw-członków Unii Europejskiej będzie rywalizowało o przejęcie od Wielkiej Brytanii praw do umieszczenia w granicach swojego państwa jednej lub obu europejskich biur. Londyn oczywiście traci prawo do utrzymywania Agentur Unii Europejskiej. Kwestia nie należy jednak do prostych ponieważ jest to bardzo atrakcyjna okazja dla wielu państw-członków UE.

Wyścig po urzędy oraz prestiżowe gospodarowanie agencjami UE zawsze bywa napięty i prawie nigdy nie wpływa pozytywnie na relacje pomiędzy członkami. Dotychczas 19 miast złożyło wnioski o gospodarowanie Europejską Agencją Medyczną (EMA), a 8 miast ubiega się o Europejski Bank Centralny (EBA)

Państwami, które nie są zainteresowane żadną z dwóch lokacji są: Węgry, Słowenia, Cypr, Estonia, Litwa oraz Łotwa.

Niemcy, Francja, Irlandia, Austria, Polska i Belgia ubiegają się o prawa do obu Agentur. Komisja Europejska do końca sierpnia dokona oceny, na październikowym szczycie liderzy UE przedyskutują przedłożone opcje, które zostaną ostatecznie zweryfikowane miesiąc później.

Zespół pracowniczy EMA tworzy prawie 900 pracowników, którzy dokonują oceny oraz monitoringu leków w całej Europie. Roczny budżet jednostki wynosi 360 milionów dolarów. Głównymi faworytami są miasta: Milan, Kopenhaga, Ateny, Amsterdam oraz Barcelona

Zespół pracowniczy EBA tworzy 160 pracowników koordynujących pracę banku oraz wyznaczających granice jego funkcjonowania. O stanowienie pieczy nad placówką ubiegają się: Frankfurt, Paryż, Luksemburg i Praga.

Miasta: Wiedeń, Warszawa, Dublin oraz Bruksela kandydują jednocześnie do obu placówek.

Opublikowane: Sierpień 1st, 2017 4:35 pm, ostatnia aktualizacja: Sierpień 1st, 2017 at 4:39 pm