Ukraińska Awdijiwka bliska klęski humanitarnej

Awdijiwka - całość

Walki między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami, które rozgorzały na nowo dwa dni temu, spowodowały ogromne straty w Awdijiwce na wschodzie kraju. 25-tysięczne miasto zostało odcięte od wody, prądu i ogrzewania.

Walki w Awdijiwce trwają od niedzieli, głównie w przemysłowej części miasta. Zginęło w nich co najmniej 8 ukraińskich żołnierzy, a 30 zostało rannych. W konsekwencji kolejnego ostrzału przeprowadzonego przez bojowników rosyjskich, miasto zostało odcięte od prądu, a co za tym idzie również od dostaw wody i ogrzewania. Niska temperatura (około -18 stopni Celsjusza) stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców.

Ta nadzwyczajna sytuacja zmusiła prezydenta Petro Poroszenko do skrócenia wizyty w Niemczech i natychmiastowego powrotu na Ukrainę. Zgodnie z zapewnieniami władz, podjęto wszelkie możliwe działania aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie miasta i nie dopuścić do katastrofy humanitarnej.

Jak wynika z informacji ministra spraw zagranicznych Pawła Klimkina, prezydent Poroszenko polecił poinformowanie o zaistniałej sytuacji Rady Bezpieczeństwa ONZ, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rady Europy.

 

Opublikowane: Luty 1st, 2017 10:45 am