Ukraina: zatrzymano współtwórcę tzw. "skoku stulecia"

UkrainaNa Ukrainie zatrzymano Grzegorza Ł., współtwórcę tzw. "skoku stulecia" z 2015 roku, w którym fałszywy konwojent dopuścił się kradzieży 8 mln zł, przewożonych z banku w Swarzędzu. Grzegorz Ł. był wiceprezesem firmy ochroniarskiej, w której zatrudniony był fałszywy konwojent Krzysztof W.

Mężczyznę znaleźli poznańscy ''Łowcy Głów'', czyli członkowie specjalnej grupy policyjnej, która specjalizuje się w tropieniu najbardziej niebezpiecznych przestępców.

Do zatrzymania mężczyzny doszło przez ukraińskie Służby Bezpieczeństwa. Poznańscy policjanci przekazali im informacje, gdzie należy szukać Grzegorza Ł.  Mężczyzna trafił do ukraińskiego aresztu, gdzie będzie czekał na ekstradycję do Polski.

Do ''skoku stulecia'' doszło w lipcu 2015 r. w Swarzędzu. Krzysztof W., jako fałszywy konwój, odjechał autem przewożącym gotówkę. Wkrótce potem odnaleziono zaginiony samochód - konwojent zniknął razem z pieniędzmi. Do dnia dzisiejszego policji udało się odzyskać kilkaset tysięcy złoty.

Na początku tego roku rozpoczął się proces w tej sprawie. Oskarżonych zostało sześć osób. Cztery z nich, poznańska prokuratura, oskarżyła o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywłaszczenie mienia. Oskarżeni to 44-letni Dariusz D., 46-letni Adam K., u którego miało dojść do podziału pieniędzy, 48-letni Marek K, który opracował plan napadu i ubezpieczał przewóz pieniędzy, oraz 48-letni konwojent Krzysztof W., który do akcji zmienił swój wygląd jak i zatrudnił się w firmie ochroniarskiej, gdzie podał fałszywe dane osobowe.

Dwie pozostałe osoby miały pomagać w ukryciu łupu - 47-letnia Agnieszka K. i 71-letni Wojciech M.

Sąd Okręgowy w Łodzi wydał wyrok w tej sprawie w lipcu bieżącego roku. Uznał oskarżonych za winnych przywłaszczenia ponad 7,7 mln zł. Krzysztof W. dostał karę 8 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności, Marek K. 7 lat więzienia , Adama K. na 6 lat i 2 miesiące pozbawienia wolności, a Dariusza D. na 6 lat więzienia. Na oskarżonych nałożona została także grzywna w wysokości od 5 do 15 tys. zł. Mają także obowiązek naprawić szkodę.

W całym procesie na ławie oskarżonych zabrakło Grzegorza Ł., uznawanego za pomysłodawcę napadu. Mężczyznę poszukiwano listem gończym.

 

Opublikowane: Listopad 16th, 2017 12:35 pm