Ukraina: śledztwo w sprawie silników rakietowych dla Korei Północnej

ukraina17siePrezydent Ukrainy Petro Poroszenko,  nakazał rozpoczęcie śledztwa w sprawie doniesień o możliwym wykorzystaniu w północnokoreańskich rakietach ukraińskich silników rakietowych.

Ukraiński przywódca określił ewentualne zarzuty pod adresem Ukrainy jako „absurdalne”, jednak nakazał zbadać całą sytuację, w celu ostatecznego zdementowania informacji, które jego zdaniem, mogły być celowo wymyślone. Podkreślił, ze Ukraina przestrzega międzynarodowych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa.

Informacje o użyciu w północnokoreańskich rakietach ukraińskich silników podała w poniedziałek gazeta „New York Times”. Silniki miały zostać zakupione na „czarnym rynku”  i pochodzić z jednej ukraińskich fabryk. Gazeta powołała się na informacje londyńskiego  Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych oraz  na oceny amerykańskich instytucji wywiadowczych.

Zdaniem władz ukraińskich, silniki takie jak wykorzystane w północnokoreańskich rakietach, sprzedawane były wyłącznie do Rosji.  Podkreślono, ze Ukraina nie dostarcza Korei Północnej jakiejkolwiek technologii rakietowej.

Opublikowane: Sierpień 17th, 2017 11:43 am