Ukraina: Sawczenko w areszcie

kijow

Przygotowanie zamachu stanu i ataku na siedzibę parlamentu - to są zarzuty, przez które sąd rejonowy w Kijowie aresztował w piątek deputowaną do Rady Najwyższej (parlamentu) Nadię Sawczenko. Kobieta nie przyznaje się do zarzutów.

Sawczenko, pozbawiona przez sędziego Jewhenija Sydorowa prawa do wyjścia na wolność za kaucją, będzie w areszcie do 20 maja. Stało się tak, nawet pomimo tego, że sędzia przyznał, iż dzień wcześniej została zatrzymana z naruszeniem prawa.

W czwartek Sawczenko straciła immunitet poselski i została zatrzymana, po tym jak prokurator generalny Ukrainy Jurij  Łucenka poinformował parlament, że kobieta przygotowywała zamach stanu z użyciem broni, przekazanej jej przez Rosjan, w zajętym przez prokremlowskich separatystów w Donbasie.

Piątkowe posiedzenie sądu w sprawie środka zapobiegawczego trwało ponad osiem godzin,  z czego około trzy z nich sędzia spędził na przygotowanie uzasadnienia tej decyzji.

Sawczenko, odnosząc się do zarzutów prokuratury, mówi, że jeździła do Donbasu na rozmowy o wymianie jeńców. Wyjaśniała również, że broń, którą przywoziła z terytorium separatystów, i prowadzone tam rozmowy o ataku terrorystycznym, były jedynie "prowokacją polityczną", mającą ośmieszyć obecne władze. Oprócz tego oświadczyła również, że rozpoczyna protest głodowy.

Obrona Sawczenko zapowiedziała, że w poniedziałek złoży apelację od wyroku sędziego.

Opublikowane: Marzec 24th, 2018 1:25 pm