Ukraina: Micheil Saakaszwili ponownie zatrzymany

KijowByły prezydent Gruzji i przywódca ukraińskiej opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił, Micheil Saakaszwili został w piątek zatrzymany i przewieziony do zarządu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Kijowie.  Postawiono mu zarzut "podjęcia próby zamachu stanu wspieranego przez Rosję”.

Aresztowanie nastąpiło kilka dni po tym jak jak zwolennicy opzycjonisty uniemożliwili policji próbę jego zatrzymania. Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował, że Saakaszwili został umieszczony w prowizorycznym ośrodku zatrzymań. Prokuratura ma go przesłuchać i ewentualnie wystąpić do organów wymiaru sprawiedliwości o wypuszczenie go za kaucją. Przed budynkiem gromadzą się jego sympatycy.

Ukraińskie władze podejrzewają, że prowadzone przez Saakaszwilego manifestacje antyrządowe są finansowane przez Wiktora Janukowycza, obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy. Sam były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te są sfabrykowane.

W geście protestu Saakaszwili rozpoczął dzisiaj  głodówkę. Zaapelował o to, by wspólnota międzynarodowa uważnie obserwowała, co dzieje się na Ukrainie oraz jakim represjom jest on poddawany.

 

Opublikowane: Grudzień 9th, 2017 9:14 am