Tysiące Katalończyków wzięło udział w ''muzycznych protestach''

barcaKilkadziesiąt tysięcy Katalończyków wzięło udział w sobotnio-niedzielnych koncertach w Barcelonie będących formą protestu przeciwko aresztowaniu przez Madryt pro-niepodległościowych polityków i działaczy społecznych.

Ich wypuszczenia żądało 10 tys. muzyków i chórzystów. Głównym celem tego nietypowego protestu było żądanie uwolnienia ośmiu członków zdymisjonowanego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta oraz aktywistów ruchu niepodległościowego Jordiego Sancheca i Jordiego Cuixarta.

Raul Miguel powiedział, że większość jego znajomych popierających niepodległość regionu, chce wziąć udział w przedterminowych wyborach do katalońskiego parlamentu.

W sobotni wieczór w Barcelonie odbył się też inny koncert, który był apelem o uwolnienie ministrów katalońskiego rządu oraz Sancheza i Cuixatra.

Po publikacji przez Madryt przepisów ograniczających autonomię Katalonii zdymisjonowany został gabinet Carlesa Puigdemonta. 2 listopada sąd w Madrycie zarządził aresztowanie dziewięciu jego ministrów. Dzień później został wydany Europejski Nakaz Aresztowania wobec przebywających w Belgii Puigdemonta oraz czterech jego ministrów.

Opublikowane: Grudzień 4th, 2017 11:37 am