Turcja szuka nowego napędu dla czołgu Altay

turcjaRząd turecki wystosował zapytanie o oferty na zintegrowany napęd dla tureckiego czołgu Altay - odpowiedziało 5 tureckich firm. Ankara chce uniezależnić się od niemieckich dostawców rozwiązań tego typu.

Program nowego, tureckiego napędu dla czołgu Altay obejmuje zaprojektowanie, wykonanie i produkcję docelowo setek zestawów obejmujących silnik, układ przeniesienia napędu i układ chłodzenia zintegrowany w jeden moduł. Wybrane rozwiązanie zastąpi niemieckie podzespoły zastosowane w prototypach czołgu Altay.

Swoje propozycje przedstawiły następujące przedsiębiorstwa: TEI, BMC, Denizcilik, Tusas Engine Industries i Tumosan. Postępowaniem zainteresowana jest również europejska filia amerykańskiego koncernu Caterpillar we współpracy z brytyjskim Perkinsem.

Jest to drugie podejście do wyboru napędu dla czołgu. Poprzednie postępowanie rozstrzygnięte w 2015 wygrał Tumosan. Jednak dostawca ten polegał na wsparciu austriackiego AVL List. Współpraca ta została przerwana w 2016 roku z powodu embarga, jakie nałożyła Austria na Turcję. Niedługo rozstrzygnięta ma być kwestia w jakich zakładach będzie się odbywać produkcja czołgów Altay. O kontrakt starają się BMC, FNSS i Otokar.

Opublikowane: Grudzień 4th, 2017 12:27 pm