Turcja podejrzewa Syryjczyków o pomoc dżihadystom

Turcja

Turcja potępiła dzisiaj  przyzwolenie Syryjskich Sił Demokratycznych na opuszczenie miasta Rakka przez ponad 3,5 tys. cywilów. Nie byli oni zweryfikowani i wśród nich mogą znajdywać się dżihadyści.

Wspierane przez Stany Zjednoczone Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały, że ponad 3 tys. cywilów opóściło Rakkę na mocy umowy zawartej pomiędzy tymczasowymi władzami miasta, a bojownikami tzw. Państwa Islamskiego. Koalicja potwierdziła później, że około 300 spośród "uciekinierów" uznawanych było wcześniej za potencjalnych dżihadystów.

Prezydent Turcji obiecywał, że nie dopuści do powstania tego rodzaju "korytarzy terroru" - umożliwiających terrorystom dostanie sie z Syrii do Turcji wraz ze zwykłymi cywilami. Islamskiego radykalizmu, wśród "ewakuowanej" z Rakki grupki, nie udało sie jednak potwierdzić. Państwo Islamskie zostało wyparte z Rakki 17 października, jednak w mieście wciąż mogą ukrywać się bojownicy.

W ostatnich dwóch latach Turcja wielkrotnie została obrana za cel przez terrorystów. W styczniowym zamachu napastnik zabił 39 osób.

Opublikowane: Listopad 15th, 2017 5:36 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 15th, 2017 at 5:45 pm