Turcja: parlament szósty raz przedłuża stan wyjątkowy

turcja

Parlament turecki już po raz szósty przedłużył stan wyjątkowy o kolejne 3 miesiące. Pierwotnie został on wprowadzony w celu normalizacji sytuacji w kraju po nieudanym puczu wojskowym w nocy z 15 na 16 lipca 2016 r., który pochłonął życie ponad 240 osób. Obecnie ma on obowiązywać do 19 kwietnia br. - konstytucja przewiduje maksymalnie sześciokrotną prolongatę.

Tureccy opozycjoniści oraz organizacje zajmujące się prawami człowieka zarzucają prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi nadużywanie dodatkowych uprawnień do rozprawiania się z opozycją i zwiększania swoich szans w wyborach prezydenckich. Te odbędą się w 2019 r. i wówczas w Turcji w pełni wprowadzony zostanie system prezydencki, znacznie wzmacniający rolę głowy państwa.

W obecnej sytuacji Erdoğan może wydawać dekrety z mocą ustaw pomijając parlament. Od wprowadzenia stanu wyjątkowego, który zawiesza część praw i swobód obywatelskich, wydano ok. 30 dekretów. Aresztowano ok. 50 tys., a zwolniono z pracy ok. 150 tys. osób podejrzewanych o kontakty z domniemanym "mózgiem" zamachu stanu - muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gülenem, od blisko 20 lat przebywającym na dobrowolnym wygnaniu w USA.

Obowiązujący stan wyjątkowy ma negatywny wpływ na turecką gospodarkę, gdyż zniechęca zagranicznych inwestorów.

Opublikowane: 19 stycznia, 2018 4:36 pm