Turcja: nadal trwa największy w nowożytnej historii Turcji proces oskarżonych o działania antyrządowe

TurcjaPrawie 500 osób zostało aresztowanych w związku ze skutkami niedanego lipcowego zamachu stanu w Turcji w 2016 r. Setki ludzi zostało oskarżonych o konspirowanie przeciwko rządowi.

Dokładnie 486 podejrzanych stanie przed sądem w specjalnie zaprojektowanej sali w procesie toczącym się poza miastem stołecznym Ankara. Oskarżeni zostali zatrzymani pod zarzutami: zabójstwa, łamania konstytucji i próby zamordowania prezydenta Recepa Tayyip Edrogana. Działania antyrządowe miano przeprowadzać z bazy powietrznej w Akinci położonej w północno-wschodniej części Ankary. Podejrzewa się, że była to główna siedziba organizatorów domniemanego zamachu stanu, skąd miano wypuszczać samoloty dla zbombardowania siedziby parlamentu, która została zaatakowana z powietrza przez samoloty F-16 trzy razy. Pozostałymi zaatakowanymi z powietrza budynkami były: pałac prezydencki oraz główna siedziba służb bezpieczeństwa.

Obecnie w areszcie przebywa 461 zatrzymanych - pozostali są ciągle na wolności. Wśród głównych oskarżonych jest przebywający obecnie w USA muzułmański imam Fethullah Gulen - wcześniejszy bliski współpracownik - , któremu zarzuca się kierowanie lipcowym puczem. Gulen oficjalnie zaprzecza tym zarzutom. Wśród faktycznych zatrzymanych są:

- były szef sił powietrznych Akina Ozturka, któremu także zarzuca się spiskowanie i udział w zeszłorocznym puczu - wykładowca teologii i bliski współpracownik Gulena Adil Oksuz - obecnie na uchodźstwie - biznesmen Kemal Batmaz, oskarżony o współpracę z Adilem Oksuzem - obecnie zatrzymany

Toczący się proces należy do serii wielu, które miały i mają miejsce w całej Turcji. Oskarżeni są zatrzymywani oraz sądzeni na terenie całego państwa. Trwa największy w nowożytnej historii Turcji legalny proces sądowy, masowo skazujący setki oskarżonych. Od lipca 2016 r. aresztowano ponad 50 000 ludzi, którym stawia się zarzut współpracy z przebywającym w USA Gulenem.

   

Opublikowane: Sierpień 1st, 2017 12:05 pm