Trwa ósma rocznica katastrofy smoleńskiej

Smoleńsk-1024x644

Msze, modlitwy, przemowy polityków, odsłonięcie pomnika ofiar smoleńskich i wreszcie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego - tak właśnie wyglądają oficjalne obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Dzień zaczął się od mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Potem, o godzinie 8:41, odbył się również apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Ta godzina nie jest przypadkowa. To właśnie o tej porze samolot, na którego pokładzie znajdowali się Polacy, uderzył w ziemię tuż obok lotniska w Smoleńsku.

Przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieńce na grobach ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, księdza Józefa Jońca, księdza Zdzisława Króla oraz księdza Andrzeja Kwaśnika. Oprócz tego wieńce złożone zostaną również przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych oraz na grobach ofiar katastrofy.

Główna część uroczystości, czyli odsłonięcie zaprojektowanego przez Jerzego Kalinę pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego, nastąpiła o godzinie 15:30. Ten uroczysty moment ma zakończyć wieloletnią tradycję miesięcznic, podczas których wielokrotnie proszono o postawienie takiego pomnika. Sam monument ma żelbetonową konstrukcję i w całości obłożony jest płytami z czarnego kamienia. Formą przypomina nieco schody samolotu.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego zaplanowano na 20:45 na Krakowskim Przedmieściu. To właśnie tam co miesiąc spotykali się ludzie, chcący uczcić pamięć tragicznie zmarłych Polaków.

Obchody zakończą się o godzinie 21.15 przy nowym pomniku.

Opublikowane: Kwiecień 10th, 2018 5:47 pm, ostatnia aktualizacja: Kwiecień 10th, 2018 at 5:51 pm