Trump od dzisiaj w Azji. Japonia First

japonia

Donald Trump przyleciał dziś do Japonii, rozpoczynając swoją pierwszą prezydencką wizytę w Azji. W 12 dni Trump zamierza odwiedzić 5 krajów regionu. Głównym tematem rozów będzie kryzys północnokoreański.

Samolot prezydenta Donalda Trumpem i jego żony Melanii wylądował w amerykańskiej bazie Yakota, niedaleko Tokio, w niedzielę rano czasu lokalnego. Najpierw prezydent USA spotka się z premierem Japonii Shinzo Abem Japonii, a w poniedziałek z cesarzem Akihito.

Głównym tematem rozmów z przywódcami wszystkich pięciu krajów będzie zagrożenie ze strony Korei Północnej. "Żaden dyktator, żaden reżim, żadna nacja nie powinny lekceważyć amerykańskiego zdecydowania", gdy chodzi "o obronę naszej wolności" – postawił sprawę jasno Trump.

Po Japonii prezydencki plan zajęć przewiduje wizytę w Korei Południowej we wtorek. Następne w kolejce czekają Chiny, Wietnam i Filipiny. Prezydent spodziewa się również spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w trakcie podróży. Jest ono możliwe w Wietnamie i na Filipinach, ale nie ma pewności czy do niego w ogóle dojdzie.

Jeszcze na pokładzie Air Force One Trump powiedział, że "spodziewa się" spotkania w czasie podróży z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, od którego oczekuje pomocy w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego. Spotkanie prezydentów USA i Rosji jest możliwe w Wietnamie i na Filipinach, ale wciąż nie jest jasne, czy do niego dojdzie.

Poza kwestią Pjongjangu, duże znaczenie ma również pierwsza wizyta Trumpa w Pekinie, i rozmowa z prezydentem i zarazem sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinpingiem. Napięte relacje wynikają z chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. oba mocarstwa walcza tam o wpływy.

Opublikowane: Listopad 5th, 2017 1:25 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 5th, 2017 at 1:26 pm